PRZEWODNICZĄCY RADY NAUKOWEJ XI GREMIUM EKSPERTÓW TURYSTYKI
Ostatnie lata to wyjątkowy okres w historii współczesnej turystyki, zmagającej się z wieloma trudnościami i wyzwaniami. Szereg sytuacji kryzysowych spowodowały nieodwracalne i niespotykane wcześniej zmiany w polskiej i światowej gospodarce turystycznej. Nie ma żadnych wątpliwości, iż żyjemy w wyjątkowo trudnych czasach, a sama turystyka i jej rozwój obarczona jest wieloma ryzykami. Dlatego też prognozowanie kierunków rozwoju turystyki jest wyjątkowo trudne. Niemniej, winno to skłonić wszystkich interesariuszy turystyki do szerszej refleksji na ten temat. Stąd też tematyka XI Gremium Ekspertów Turystyki ma tak szczególne znaczenie. Jestem pewien, że dyskusja na temat kształtu turystyki w czasach niepewności i ryzyka pozwoli z jednej strony na rzetelną ocenę kondycji sektora turystycznego, a z drugiej – na wypracowanie zaleceń i rekomendacji w zakresie możliwości jego funkcjonowania w tych trudnych czasach.
HONOROWY PRZEWODNICZĄCY GREMIUM EKSPERTÓW TURYSTYKI
Branża turystyczna przeżywa niezwykłe chwile. Do czasów pandemii rozwój turystyki był niezakłócony – przeżywaliśmy nawet zjawisko overtourismu. Pandemia spowodowała dramatyczne skutki zarówno po stronie podaży jak i popytu. Kreatorzy usług turystycznych potrzebowali działań innowacyjnych, aby uniknąć bankructwa. Ale zakończenie pandemii nie zmniejszyło niepewności w skali światowej. Napaść Rosji na Ukrainę i Hamasu na Izrael zwiększyły ryzyko konfliktu zbrojnego do niespotykanych dotąd rozmiarów. Granica polsko – białoruska jest też teatrem quasi wojny. Jednocześnie obserwujemy niezwykłe zjawisko. Pomimo tych bezdyskusyjnych zagrożeń, turystyka w skali Polski jak i świata przeżywa znowu okres dynamicznego rozwoju. Jak długo potrwa to balansowanie na krawędzi, trudno ocenić. Dlatego XI Gremium Ekspertów Turystyki ma szczególne znaczenie. Dyskusje, debaty a przede wszystkim prezentacje najnowszego dorobku mogą przyczynić się do określenia diagnozy obserwowanych zjawisk jak i opracować prognozy na najbliższą przyszłość.
Prezydent Miasta Torunia
Szanowni Państwo, jestem zaszczycony, że to właśnie w Toruniu w dniach 26-28 listopada 2024 roku, odbędzie się XI Gremium Ekspertów Turystyki. Jest to niezwykle ważne dla branży turystycznej wydarzenie cykliczne o charakterze naukowo-branżowym. Jestem przekonany, że Gremium będzie miejscem wymiany cennych spostrzeżeń i doświadczeń oraz wywoła interesujące dyskusje. W tym szczególnym czasie efekty merytoryczne spotkania z pewnością przyczynią się do rozwoju szeroko rozumianej turystyki. Serdecznie zapraszam do uczestnictwa w tym wyjątkowym wydarzeniu oraz zachęcam do zwiedzenia Torunia, jednego z najpiękniejszych miast w Polsce, którego walory turystyczne potwierdza wpisanie w 1997 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Toruń to miasto turystyczne, akademickie, naukowe i kulturalne, sprzyjające międzysektorowym dyskusjom, mającym na celu przenikanie się różnych zagadnień związanych z rozwojem jednej z najważniejszych gałęzi gospodarki krajowej- turystyki.
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki
Turystyka jest bardzo istotnym sektorem gospodarki, a produkt końcowy w turystyce składa się z wielu różnorodnych usług, poczynając od transportu, zakwaterowania, organizacji wycieczek i zwiedzania, na rozrywkach i miejscowych atrakcjach kończąc. Rozwój usług zależny jest w znaczącej mierze od jakości kadr pracujących i działających w turystyce, ich kompetencji oraz umiejętności współpracy. Bardzo ważną platformą integracji środowisk naukowych, samorządowych i biznesowych, działających na rzecz rozwoju turystyki jest cykliczne wydarzenie naukowo-branżowe „Gremium Ekspertów Turystyki”, na które składa się konferencja naukowo-branżowa, debaty eksperckie, a także cykl warsztatów branżowych. Tegoroczne, XI Gremium Ekspertów Turystyki poświęcone będzie dyskusjom na temat „Turystyka w warunkach niepewności i ryzyka”. Wspólnie wypracowane wnioski i rekomendacje Gremium stanowić będą dla administracji rządowej do spraw turystyki ważną podstawę formułowania kluczowych kierunków działania i interwencji państwa na kilka najbliższych lat, przyczyniając się do zrównoważonego rozwoju sektora turystycznego oraz do tworzenia nowej jakości w zarządzaniu turystyką w Polsce.
Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego
W obliczu dynamicznie rozwijającego się świata zmiany kształtowane przez szereg uwarunkowań społecznych, technologicznych, środowiskowych i politycznych przechodzi także branża turystyczna. Sytuacja międzynarodowa nadała im nieprzewidywalny rytm, ale również uwypukliła pewne kierunki rozwoju. Obserwujemy wzrost odpowiedzialności za stan środowiska przyrodniczego, co przekłada się na popularność proekologicznych postaw i inicjatyw turystycznych. Ponadto pojawiają się nowe segmenty rynku turystycznego, koncentrujące się na ofertach związanych z samorozwojem i chęcią przeżywania autentycznych doświadczeń przez turystów.
Marka „Kujawsko-Pomorskie Konstelacje dobrych miejsc” jest odpowiedzią na potrzeby podróżujących, gwarantującą im odnalezienie w regionie zarówno spokoju i harmonii, jak i energii oraz impulsu do działania. Nasze województwo ma wiele do zaoferowania - gościnne, malowane rzepakiem Kujawy, Bory Tucholskie będące rezerwatem Biosfery UNESCO, owocowe sady Doliny Dolnej Wisły, dziewicze zakątki Pojezierza Brodnickiego, historyczne Pałuki, fascynujące miasto Bydgoszcz, czy sięgający gwiazd Toruń. U nas każdy znajdzie coś dla siebie!
Zapraszam do odkrywania i tworzenia swoich własnych kujawsko-pomorskich konstelacji dobrych miejsc!